Zosumarizovala som zopár tipov a trikov pre lepšiu prípravu, na úsporu času či predchádzaniu zbytočných chýb, ktoré vás môžu počas bežného pečenia koláčikov postretnúť.
- pred pečením si nachystáme všetky potrebné suroviny, inak môžeme riskovať problém už so zamiešaným cestom, do ktorého nám bude chýbať niektorá dôležitá surovina
- vajcia a aj ostatné suroviny by mali byť čerstvé, nemali by mať známky kazenia či plesní (ovocie)
- múku si pred pečením preosejeme, tak docielime, že ju prevzdušníme a skypríme
- vajcia do korpusu šľaháme s cukrom aj dlhšie ako 2-3 minúty, tým dosiahneme to, že korpus bude po upečení krásne nadýchaný
- keď máme pudingový krém uvarený a potrebujeme ho dať vychladiť, vylejeme ho na veľký plech na pečenie, skôr sa nám vychladí. (prikryjeme ho potravinovou fóliou, aby sa na povrchu netvorila koža)
- suché pečivo, ktoré sme si poliali čokoládovou polevou necháme pri izbovej teplote zatuhnúť, až potom ich vložíme do chladničky, inak by sa nám na poleve mohli vyzrážať tukové kryštáliky
- ak pri hrnčekových koláčoch alebo bublaninách pridávame na vrch cesta hrozienka, najprv ich trocha obalíme v múke, tak zabezpečíme to, že nám nebudú padať na dno plechu.
- ak sa nám ťažko strúha citrónová kôra, dáme citrón do mrazničky. Takýto citrón sa nám potom ľahšie strúha, a dokonca, takto môžeme nastrúhať potom aj samotnú dužinu. Pečivo nám bude vďaka kôre a dužine krásne voniať.
- linecké cesto nemiesime dlho, inak sa nám sparí a kolieska budeme mať deformované.
- keď pečieme slané cesto napr. syrové praclíky, necháme ich po zamiesení odležať aspoň hodinu-dve. Totiž lepok, obsiahnutý v múke potrebuje dlhší čas na napučanie.